Psycholog dziecięcy trójmiasto

Nie tylko my decydujemy o naszym życiu. Wpływa na nie wiele czynników.

Plany na życie
Od najmłodszych lat robimy plany na życie. Lubimy żyć według planu i minimalizować ryzyko. Dorastając zaczynamy zastanawiać się nad tym co chcemy robić w życiu. Myślimy nad tym co lubimy i jaki zawód chcielibyśmy wykonywać. Zaczyna się od hobby, zainteresowań, których wcale nie traktujemy jak prace. Jakaś dziedzina coraz bardziej nas interesuje i podejmujemy kroki w celu bliższej jej poznania oraz rozwijania umiejętności w tej dziedzinie. Planujemy najpierw wybór szkoły, kółek zainteresowań czy kursów potem uczelni a na końcu pracy. Dalej zakładamy rodzinę, kupujemy dom, samochód itp. Podróżujemy po różnych częściach kraju lub świata. Daje nam to także wiele możliwości od wyboru zwiedzanego kraju, po przeprowadzenie się i osiedlenie w nowym miejscu. Wierzymy, a czasem jesteśmy przekonani, że to my wpływamy na wszystko to co dotyczy naszego życia i naszej przyszłości. Może nam ktoś coś doradzić, w czymś pomóc czy przeszkadzać albo przestrzegać nas na swoim przykładzie, ale to my ostatecznie decydujemy o całokształcie naszego postępowania. Wynika to z naszego przywiązania do zaplanowanego życia i niechęci do spontaniczności oraz o naszej nieomylności.

Przypadki rządzą światem
Niektórzy z nas są przekonani, że nic nie można zaplanować, a wszystko zawdzięczamy przypadkowi. Każdemu choć raz w życiu zdarzyło się brać udział w jakaś dziwnej przygodzie, w której pełno było zbiegów okoliczności. Idąc ulicą, zajęci swoimi sprawami nagle spotykamy starego znajomego i dowiadujemy się o jakiś niesamowitych przygodach czy historiach, których się nie spodziewaliśmy. Okazuje się, że przez jakiś zbieg okoliczności udało nam się czegoś ważnego dowiedzieć. Są jeszcze dużo poważniejsze przypadki, w których uczestniczymy, a które wpływają na całe nasze przyszłe życie. Niejedna para powie, że poznała się przypadkiem, że to los wpłyną na ich pierwsze spotkanie i na dalszy rozwój ich znajomości. Nic dziwnego więc, że uczestnicząc w tylu różnego rodzaju przypadkach, jesteśmy przekonani o ich ingerencji w nasze życie. Skrajne opinie głoszą, że przypadki wręcz kierują codziennością i w zasadzie nie warto planować, podejmować decyzji, bo i tak los i przypadki wszystkim kierują. W życiu trzeba liczyć na siebie, planować i kierować nim tak jak sami tego chcemy. A jeśli przypadki działają na nasz korzyść to trzeba się tylko cieszyć.

Kto jest naszym ideałem
Podajemy różne nazwiska gdy ktoś pyta nas o nasze autorytety. Często też mówimy o cechach jakie ktoś musi posiadać. Przeważająca większość z nas powie, że autorytetem dla niego jest papież Jan Paweł II. Był dobry, wrażliwy na problemy innych, rozmodlony. Był niedoścignionym ideałem człowieka, a inni pozostają daleko za nim. Inni ważni dla nas ludzie to aktorzy, piosenkarze czy inni artyści polscy i zagraniczni. Rzadziej wskazujemy na kogoś z naszej rodziny, dziadka, ciotkę, matkę, choć te osoby znamy osobiście i więcej o nich wiemy. Mamy też złe wzory w ludziach, np. podoba nam się zachowanie starszego kolegi, który handluje narkotykami i ma swoją grupę, której przewodniczy. Z czasem przekonujemy się, że to nie tędy droga. Zastanawiamy się wtedy jakie cechy powinien mieć nasz ideał. Wielu z nas powie, że nie ma człowieka, którego mógłby nazwać ideałem. Wymieniamy otwartość, szczerość, prawdomówność, umiejętność przyznawania się do błędów, czasem też wygląd fizyczny. To co łączy te wszystkie osoby i cechy to, to że czujemy, że my tak nie umiemy, nie potrafimy nie ma nawet co próbować. A to zasadniczy błąd bo małymi kroczkami możemy wszystko zmienić i dość do wszystkiego.