Od plutona do urana
Jowisz został minięty przez sondę po 13 miesiącach swoje podróży.Jednak zewnętrzne części naszego układu słonecznego są tak rozlegle, że dotarcie na plutona zajmie jej jeszcze około sześciu lat. Nawet przy tak niebywałej prędkości sonda Nowe horyzonty dotrze do Plutona dopiero w lipcu 2015 roku.
Pluton nadal jest wielką tajemnicą dla naukowców, więc wszyscy z niecierpliwością czekają tej daty, kiedy ta biała plama zostanie dokładnie wypełniona zdjęciami i szczegółowymi danymi. Około 6,5 mld km od Plutona znajduje się hipnotyzujący niebieskim blaskiem Uran. Jest on uderzająco piękny i tak różny od pozostałych planet ma on uderzająco niebieski kolor, bez żadnych cech, na idealnie gładkiej powierzchni. Wygląda on, jakby był efektem specjalnym, wytworzonym przez filmowca, ponieważ jest wręcz niemożliwe, by planeta tej wielkości wyglądała tak gładko i tak idealnie niebiesko. Uran leży w odległości 2,5 mld km od Ziemi, ma średnicę czterokrotnie większą od średnicy Ziemi; potrzeba 84 ziemskich lat, by całkowicie okrążył Słońce, a 1 dzień na Uranie trwa trochę dłużej niż 17 godzin.
Poznajmy uran
Uran nazwany imieniem greckiego boga nieba ma ze wszystkich planet układu słonecznego najbardziej przychylną oś.Planeta ta kręci się, leżąc na boku. Oznacza to, że przez dużą część roku tylko jedna półkula jest skierowana w stronę Słońca, natomiast druga jest całkowicie ciemna.
Przez około 40 lat jedna jego półkula jest oświetlona światłem słonecznym, a druga w tym czasie skrywa mrok. Nachylenie jest tak ekstremalne, że całą północną półkulę można porównać z Arktyką, natomiast południową z Antarktyką. Uran zawdzięcza swój zimny, turkusowy kolor metanowi. Metan pochlania fale o długości, odpowiadające barwie czerwonej i pomarańczowej, pochodzące ze słońca, lecz jednocześnie odbija fale niebieskie i zielone. Jego miękki wygląd spowodowany jest czymś, co znane jest każdemu mieszkańcowi dużego miasta - smogiem. Naukowcy spekulują, że Uran i jego niebieski sąsiad Neptun zostały ukształtowane w ten sam sposób. Gdy uformowla się wczesny dysk protoplanetarny naszego układu słonecznego, złożony z gazu i pyłu Jowisz i Saturn zgromadziły większą część materii i w ten sposób stały się największymi z gazowych olbrzymów.