Skorupy i szkielety
Początkowo ewolucja życia na ziemi biegła bardzo powoli. Ponad 3 miliony lat trwało zanim z prostych komórek wyewoluowały pierwsze pozbawione szkieletu zwierzęta. Następnie na początku kambru, w morzach zaczęły pojawiać się zadziwiające i różnorodne organizmy.
Wiele nowych stworzeń miało twarde skorupki czy szkielet zewnętrzny jako podporę i ochronę ich delikatnych ciał. Zwierzęta te to stawonogi. W skałach zbudowanych z łupków znaleziono skamieniałości wielu dziwacznych kambryjskich stworzeń. Niezwykłość tych skamieniałości polega na zachowaniu ze wszystkimi szczegółami nawet zwierząt bez twardego szkieletu. Na niektórych skamieniałościach widać nawet ostatni posiłek tkwiący w ciele zwierzęcia. Jednym z najważniejszych stworzeń z łupków jest małe, przypominające węgorza zwierzę, o nazwie Pikaia. Należy ono do grupy strunowców, które mają sztywny pręt zastępujący im kręgosłup. Ludzie także są strunowcami, więc może tu rozpoczęła się historia gatunku ludzkiego.
Zatłoczone morza
Około 510 milionów lat temu wymarło wiele z dziwacznych kambryjskich stworzeń. Ich miejsce zastąpiła niezliczona rzesza nowych zwierząt, zamieszkujących ciepłe i płytkie morza. Rozgwiazdy należą do grupy zwanych szkarłupniami. Ich bliscy kuzyni liliowce przypominają rozgwiazdy na słupkach.
Liliowce mają mnóstwo falujących ramion pokrytych lepkimi nóżkami, którymi wychwytują cząstki pokarmu. Koralowce są drobnymi woreczkowatymi stworzeniami żyjącymi wspólnie w dużych grupach, czyli koloniach. Mają one twardy, wapienny szkielet podtrzymujący ich miękkie ciała. W miarę upływu czasu szkielety te tworzą kopce, zwane rafami. Pierwsze rafy koralowe pojawiły się w ordowiku. Maleńkie zwierzątka zwane graptolitami także żyły w koloniach. Były one zakotwiczone na dnie lub unosiły się w morskiej toni. Najbardziej przerażającymi drapieżnikami w tym okresie były wieloraki. Największy z nich, dorastał do długości 2 metrów. Miał ostre szczypce osadzone z przodu otworu gębowego i wiosłowaty ogon, który umożliwiał im bardzo szybkie pływanie.
Pierwsze ryby
Ryby pojawiły się około 510 milionów lat temu. Były pierwszymi zwierzętami mającymi kręgosłup podpierający ich ciało. Pierwsze ryby nie miały szczęk i nie mogły otwierać i zamykać pyska. Trzymały się blisko dna morza, gdzie mogły zasysać małe cząstki pokarmu, które się tam gromadziły.
Pierwsze ryby ze szczękami pojawiły się w sylurze. Mogły one używać pysków do chwytania i gryzienia zdobyczy, toteż mogły jeść bardziej urozmaicony pokarm. Wiele z nich wkrótce stało się łowcami. W dewonie pojawiły się pierwsze rekiny. Ich szkielet nie jest zbudowany z kości, lecz z chrząstki. Chrząstka jest lżejsza od kości, co ułatwia rekinom pływanie, zwłaszcza, że nie miały one pęcherzyków pławnych. Większość żyjących dziś ryb ma szkielety kostne. Prawie wszystkie należą też do grupy zwanej mięśniopłetwymi. Ich mocne płetwy zbudowane są z kości i mięśni, na brzegach otoczonych delikatnymi promieniami. Z tych ryb wyewoluowały pierwsze kręgowce lądowe.