edukacja międzykulturowa

Ziemia, planeta, na której żyjemy, jest trzecią planetą od Słońca. Zamieszkana jest przez ogromną ilość gatunków, które - gdyby odseparować - mogłyby zaludnić tysiące i tysiące innych planet, na których istnieją warunki do prowadzenia życia. Na naszej planecie wyróżnia się cztery strefy, które obowiązują, a są nimi biosfera oznaczająca życie, atmosfera symbolizująca powietrze, litosfera - skały, oraz hydrosfera, czyli woda. Religia i wiara Wszystkie one dzielą się na mniejsze podziały. Jedynym naturalnym satelitą naszej planety jest oczywiście Księżyc. Możę tu istnieć życia w naszym znaczeniu tego słowa ze względu na bardzo rzadki - według wielu unikatowy - klimat oraz warunki jakie panują. Jeżeli jednak jest to prawda, że wyłącznie na planecie Ziemia istnieje możliwe jest życie, to oznacza, iż Wszechświat to bardzo marnotrawne miejsce. Koniec planety? Jeżeli nie uderzy w niego ogromna kometa, prawdopodobnie skończy się jej istnienie, kiedy wejdzie w zbyt bliski kontakt ze Słońcem, do czego już powoli dochodzi. Minęła mniej więcej połowa istniania Ziemi. Na granicy. Czasami można odnieść wrażenie, że im więcej wiemy na temat kosmosu, wszechświata i tego, co w nim jest, tym jesteśmy głupsi. Dowiedzieliśmy się, że nasza galaktyka jest bardziej złożona i niebezpieczna, niż nam się zdawało, jednakże nadal nie opuściliśmy naszej Drogi Mlecznej i tak naprawdę to, co wiemy o wszechświecie poza nią jest teorią. Mamy do zbadania bezmiar kosmosu: jego cuda, niebezpieczeństwa i tajemnice. Jeżeli uda nam się wydostać poza naszą galaktykę, może uda się zrozumieć skąd ona się wzięła, jednak jej granica jest w odległości siedmiu tysięcy lat świetlnych i na obecne możliwości zajęłoby nam to zbyt wiele czasu.

Słońce

Słońce jest epicentrum naszego Układu Słonecznego. Bardzo często mylono je kiedyś z planetą, twierdzono iz jest planetą o takich składnikach pozwalających im na wytwarzanie płonących gazów, ale okazało się to kompletną nieprawdą. Prawda jest natomiast taka, że nasze Słońce, z naszego Układu Słonecznego, jest w rzeczywistości jedną z miliardów innych gwiazd. Wszystkie gwiazdy na niebie, jakie widzimy w nocy, są najprawdopodobniej zbliżone budową do Słońca lub są niemal identyczne. Od naszej planety dzieli do Słońca ponad sto pięćdziesiat milionów kilometrów. Religia i wiara Słońce jest nieustannie badanym ciałem niebieskim, mimo to dotychczas nie poznano wielu, zazwyczaj podstawowych rzeczy na jego temat. Nie wiadomo na przykład, jaki mechanizm napędza proces podgrzewania zewnętrznej warstwy słonecznej, dzięki której żyjemy. Dlatego powstaje na ten temat bardzo wiele kontrowersji, których nie da się wyjaśnić naukowo i pozostają one jedynie w sferze gdybania i bardziej przypominają teorie filozoficzno-naukowe, niż czysto naukowe. Dzięki czemu możemy odkrywać wszechświat? Przez wiele lat człowiek udoskonalał narzędzia, którymi się posługiwał, by móc sięgać coraz dalej i dalej. Wraz z postępem technologicznym, stawialiśmy coraz dalsze kroki w stronę nieznanego nam do tej pory wszechświata. Obecnie nasza technika jest już bardzo zaangażowana i możemy sięgnąć naprawdę daleko, o czym jeszcze do niedawna nawet nie śniliśmy: statki kosmiczne, sondy, łaziki, pobierające próbki z odległych planet, czy księżyców, teleskopy o ogromnej sile – to wszystko pozwala nam widzieć wszechświat taki, jakiego nie widzieliśmy i nie znaliśmy, a tym samym lepiej poznawać życie na Ziemi.

Pluton

Pluton do niedawna był ostatnią planetą w Układzie Słonecznym. Jednak kiedy w dwa tysiące szóstym roku, dwudziestego czwartego sierpnia, zwołano Ogólną Międzynarodową Unię Astronomiczną - spotkanie miało miejsce w Pradze - status planety został jej odebrany. To właśnie oznaczało, że teraz w Układzie Słonecznym jest oficjalnie osiem planet. Nadano jej nazwę planety karłowatej. Co to jest w takim razie planeta karłowata? To nic innego, jak po prostu ciało niebieskie wielkością nie przypominającą ani planety, ani małymi ciałami. Religia i wiara I właśnie dopiero kiedy pluton został ochrzczony taką planetą, został w terminologię astronomiczną wprowadzony ten termin. Naukowcy przez lata sprzeczali się, co nalezy do planet karłowatych, a co nie, i w końcu to posiedzenie miało przynieść oczekiwane odpowiedzi. Planety karłowate muszą spełniać pewne warunki, po pierwsze, muszą występować na orbicie słonecznej, ani nie mogą być ani satelitą ani innym obiektem innej planety. Odkrycie Kopernika. Odkrycie Mikołaja Kopernika całkowicie zrewolucjonizowało poglądy ludzi na wygląd i funkcjonowanie wszechświata. Nowa teoria Mikołaja Kopernika mówiła, że to nasze Słońce jest w centrum naszego układu, a wszystkie planety krążą wokół niego. Naukowca posądzano nawet o herezję, ponieważ inna wizja wszechświata była przez kościół nie do przyjęcia i nie do pomyślenia, jednakże to Kopernik pozwolił człowiekowi spojrzeć na to, co go otacza z zupełnie innego punktu widzenia, dzięki czemu mogliśmy osiągnąć to, co osiągnęliśmy. Bez teorii heliocentrycznej niemożliwy byłby tak daleko idący postęp w dziedzinie astronomii.