Wizyta
Wiemy, że na pierwszą wizytę do ginekologa wybieramy się niechętnie. Boimy się, a czasem nawet wstydzimy rozebrać, przed obca osobą. Bywa , że trudno nam się jest przełamać. Jednak to nic strasznego. Ania ma czternaście lat, a miesiączkuje już od trzech lat . Od roku okres jej się uregulował, a teraz znowu opóźnienie o dziesięć dni .Co może być przyczyną takiego opóźnienia ? Wciąż o tym myśli. Jak twierdzi, w ciąży na pewno nie jest, bo jeszcze jest dziewicą, więc nie współżyła z nikim. Czasami wariuje już tej niepewności . Otóż, nie można tak łatwo wpadać w panikę. Stres , panika , to wszystko może opóźniać miesiączkowanie. Takie opóźnienie nie świadczy zawsze o tym , że jesteś chora. Emocje mają większy wpływ na prace hormonów, niż się nam wydaje. Takie zaburzenia mogą występować u dziewczyn , które bywają nadwrażliwe, czy też nadpobudliwe. Nie masz powodu do niepokoju. Być może napij się herbaty z melisą, a z czasem dostaniesz okres. Nie myśl o tym , bo to jeszcze gorzej. Po co masz się na zapas zadręczać, że coś jest z tobą nie tak .Była zakochana
Karolina opowiada o swoim pierwszym przeżyciu. Zaczęły się wakacje. Początek , okazał się być dla niej jakimś koszmarem .Wszystkie jej plany legły w gruzach , gdyż dostała ataku wyrostka robaczkowego . W tym przypadku konieczna była operacja. Bardzo się przeraziła. Każdy z nas wie, że pobyt w szpitalu to nic dobrego i przyjemnego .Z czasem jednak zmieniła zdanie . Na szczęście jej operacja udała się. Jednak musiała zostać kilka dni na obserwacji. Podczas pobytu, w tym szpitalu poznała swoją miłość. Razem z nią na sali leżała Ania. Codziennie odwiedzał ją jej brat. Jednak ta musiała pójść na dodatkowe badania, a Karolina prowadziła rozmowę z jej bratem. Znajomość łatwo się nawiązała. Gdy wyszła ze szpitala , chodzili razem na spacery , do kina, na zakupy. Zostali parą. Była taka zakochana. Pewnego razu jej chłopak zaprosił ją do siebie. Był sam w domu. Po czasie zaczęli się ze sobą kochać. Było im tak miło ze sobą. Teraz nie wyobrażają sobie życia bez siebie, a przecież minęło już sporo czasu .
Sytuacje stresowe uczniów w szkole i środowisku rodzinnym
Co wywołuje stres u uczniów? Każdy uczeń na swojej drodze spotyka bardzo wiele sytuacji stresowych. Czasami są one przyjemne, miłe, pobudzające do działania, ale zdarzają się i takie, które powodować mogą wystąpienie różnego rodzaju niekorzystnych i nieprzyjemnych objawów i reakcji. Uczniowie dużo częściej narażeni są na występowanie sytuacji nieprzyjemnych, prowadzących do stresu niekorzystnego. Są to nie tylko sytuacje związane z nauką, ale również różne sytuacje występujące w środowisku domowym. Instytucja, taka jaką jest szkoła nie powinna stwarzać nadmiernej liczby sytuacji stresowych, ponieważ w wielu przypadkach stres powoduje blokadę myśli, zniechęcenie do podejmowania wysiłku i inne reakcje niekorzystne z punktu widzenia funkcjonowania szkoły, tj. nauczania i wychowania uczniów. Niestety sytuacje takie zdarzają się dość często. Wśród najbardziej stresujących sytuacji w szkole wymieniane są przede wszystkim te, w których chodzi o ocenę: wiedzy, wykonanego zadania, zachowania. Są to zatem różne sprawdziany, testy, odpowiedź czy wystawianie ocen końcowych.