psycholog grodzisk mazowiecki

Niewątpliwy wpływ na nasze życie mają nasi rodzice. Na początkowym etapie decydują o wszystkim. Nie dalibyśmy sobie rady w życiu bez naszych rodziców lub opiekunów. To oni wskazują nam na to jak mamy się zachowywać, postępować, mówić i co jeść. Rodzice mają konkretne oczekiwania wobec nas. Chcą żebyśmy wyrośli na porządnych, uczciwych i szczęśliwych ludzi. Posyłają nas do szkoły i na uczelnie, bo maja nadzieję, że pomoże nam to zdobyć dobrze płatną, uczciwą pracę. Bywa, że kierują naszą edukacją na swój sposób, według swoich upodobań czy zainteresowań. Widzieli by swoją córkę czy syna w wybranym zawodzie i robią wszystko by dziecko zainteresować określonym tematem. Rozwijają przed nami wizję naszej przyszłej pracy. Jakby to były gdybyśmy wykonywali dany zawód, zajmowali określoną posadę i widzą w tym same tylko zalety. Często można spotkać konflikt interesów, gdy plany rodzica i dziecka są skrajnie odmienne. Zaczyna się od spokojnej rozmowy, kończy na awanturach a nawet wyprowadzce z domu. Korzystne jest robienie tego co się lubi w połączeniu z zarabianiem na życie, a przy tym być szczęśliwym.

Poznawanie świata
Otoczenie, które jest wokół nas także wpływa na nasze życiowe plany i sposób życia. Poznajemy świat znajdujący się wokół nas najpierw przez własne doświadczenia, a potem poprzez naukę w szkole. Jesteśmy zafascynowani jednymi zjawiskami czy dziedzinami życia a innymi znudzeni lub nie zainteresowani. Jak mówi przysłowie „tylko krowa nie zmienia poglądów” i coś w tym rzeczywiście jest. Poprzez podróże poznajemy inne kraje, kultury oraz innych ludzi wraz z ich poglądami i zasadami. Widzimy, że można żyć zupełnie inaczej niż my. Widzimy, że można jeść co innego, spacerować w innym klimacie i też czerpać z tego życiową radość. Niezauważalnie przejmujemy nowe zasady, sposób bycia i po czasie zauważamy, że nasze życie jest inne, ciekawsze może lepsze czy zdrowsze. Oczywiście jest to możliwe dzięki naszej zdolności myślenia i podejmowania samodzielnych decyzji. Jednak niewątpliwie ma na to wpływ także to, że świat jest taki inny, taki różny od tego co my znamy, a dzięki temu mamy w czym wybierać oraz to, że chcemy się zmieniać. Wpływ jaki ten obcy świat wywiera na nas powoduje, że zmieniamy się a dzięki nam mogą zmieniać się inni ludzie, a to także jest pozytywne.

Inni ludzie
Żyjemy wśród innych osób o odmiennym podejściu do życia. Od nich też zależy nasze życie. Jako istoty żyjące w społeczeństwie jesteśmy skazani na obecność innych ludzi w naszym życiu. Socjologowie mówią, że człowiek to zwierze społeczne, które nie może żyć w pojedynkę. Mimo, że nie ma na świecie dwóch identycznych osób, które miałyby takie same poglądy, wartości, zasady czy choćby wygląd, to potrafimy się dogadać. Gdybyśmy wszyscy byli tacy sam życie byłoby nudne i nie moglibyśmy nawzajem się rozpoznawać, bo każdy wyglądałby tak samo. Jak zostało podkreślone, każdy człowiek jest inny a przecież tak naprawdę wszyscy jesteśmy tacy podobni.