Niespokojna atmosfera

Naukowcy uważają, że formy, opasujące Neptuna są związane ze składem chemicznym chmur planety.Prawdopodobnie, chmury składają się z metanu i poruszają się bardzo szybko wokół planety. Ruch wiatru na Neptunie jest niepodobny do czegokolwiek innego, co znamy. Mamy do czynienia z gigantycznym systemem burz, tak wielkich, że przerastają wszystko, co możemy spotkać na Ziemi. Religia i wiara W roku 1989 sonda wykonała fotografię, która zaszkowala naukowców. Na południowej półkuli Neptuna miała miejsce olbrzymia burza, nazwana wielką, ciemną plamą. Miała szerokość około 13 tyś. km, to wystarczająco dużo, by w jej centrum mogła się zmieścić nasza Ziemia i przypominała wielką czerwoną plamę Jowisza. Wielka, czerwona plama jest wirem wysokiego ciśnienia, które jest zasilane wieloma mniejszymi burzami i to one podtrzymują jej istnienie; inaczej rozpadłaby się i zniknęła. W przypadku wielkiej, ciemnej plamy mamy raczej do czynienia z niestabilnością atmosfery, która kołysze się w różne strony i jest spowodowana przepływami w tej bardzo niespokojnej atmosferze. Wielka, ciemna plama nie była jedyną niespodzianką, na jaką natrafili naukowcy.

Neptun

Neptun otrzymuje 1/900 energii słonecznej, jaką otrzymuje Ziemia.Energia taka jest zupełnie niewystarczająca, by zasilić potężne wiatry Neptuna. Naukowcy uważają, że Neptun otrzymuje dodatkową energię ze swojego własnego wnętrza. Religia i wiara Pomiary, wykonane przez sondy kosmiczne ukazują, iż Neptun wypromieniowuje dwa razy tyle ciepła, ile otrzymuje ze Słońca i jest to najwyższa proporcja pomiędzy cieplę otrzymywanym, a wypromieniowywanym, z jaką mamy do czynienia ze wszystkich planet układu słonecznego. Wewnętrzne ciepło Neptuna pochodzi z wewnętrznego rozpadu materiałów, znajdujących się wewnątrz oraz z innych procesów chemicznych, które tam zachodzą; w wyniku czego z wnętrza planety wydzielają się duże ilości ciepła. Jednak dlaczego wnętrze Neptuna generuje tak duże ilości ciepła, nadal zostaje tajemnicą. Niektórzy spekulują, że planeta jest wciąż w fazie tworzenia się i opadające gazy, ściskane przez grawitację uwalniają ciepło. To wewnętrzne źródło ciepła może także wyjaśnić unoszenie się gazów w atmosferze Neptuna. Można wyróżnić szerokości, przyglądając się jaśniejszym i ciemniejszym pasom, utworzonym z chmur.

Szalejące burze

W zaledwie 5 lat po odkryciu wielkiej ciemnej plamy, naukowcy dokonali kolejnego odkrycia.Teleskop Habbla, skierowany w kierunku Neptuna odkrył, że największa burza na planecie zniknęła. Nie oznacza to wcale końca gigantycznych burz na powierzchni Neptuna. Religia i wiara Astronomowie, za pomocą teleskopów zaobserwowali pojawienie się nowej, ciemnej plamy, lecz tym razem na północnej półkuli planety. Wydaje się, że na Neptunie system burz manifestuje się wielkimi plamami, a plamy te co jakiś czas pojawiają się i znikają, zupełnie inaczej, niż wielka czerwona plama na Jowiszu, która istnieje w tym samym miejscu od setek lat. Ten system burz jest nie tylko przejściowy, lecz także bardzo nietypowy. Zaobserwowano, że rozmiar wielkiej ciemnej plamy oscyluje w granicach kilku tysięcy kilometrów kwadratowych w okresie, raptem ośmiu dni. Pojawienie się i znikanie oraz ogólnie dość chaotyczny ruch sprawiają, że system burz na Neptunie jest jednym z najbardziej nieprzewidywalnych w całym układzie słonecznym. Podobnie, jak sąsiednie planety zewnętrzne Neptun posiada złożony system księżyców, a do tej pory odkryto 13 z nich.