Księżyce jowisza
Księżyc Io okazał się o wiele ciekawszy od naszego własnego.Księżyc Io to tylko początek, bo wkrótce naukowców zainteresowała Europa, czyli drugi z księżyców Jowisza. Na jej powierzchni nie ma kraterów, ale za to pokryta jest pęknięciami i kanionami.
Powierzchnia wygląda na bardzo młodą; brakuje na niej śladów uderzenia asteroid, za to poorana jest długimi bruzdami, które wypełnia coś ciemnego. Naukowcy zdali sobie sprawę, że coś podobnego można także znaleźć na ziemi: Europa pokryta jest lodem. Ponieważ nie ma tam kraterów, więc lód rozmarzał i zamarzał wiele razy. Może to oznaczać, że musi tam być woda, element niezbędny, aby na planecie utrzymało się życie. Zrobiło się ciekawiej, gdy naukowcy doszli do wniosku, skąd bierze się ciepło, które rozpuszcza lód. Mogą to być takie same kominy, jakie znajdują się w ziemskich oceanach, podgrzewając wodę. Dzisiaj nie ma jeszcze żadnych dowodów na obecność życia na drugim księżycu Jowisza. Jeśli są tam jakieś bakterie, może to być początek całego ekosystemu, w którym większe organizmy, żywią się mniejszymi. Byłoby to najlepsze miejsce do przetrwania dla bakterii poza naszą planetą.
Księżyce jowisza
Gdy Voyager przelatywał kolo saturna, zrobił zdjęcia Tytana, jego największego księżyca. Były one rozmazane, jakby tytana otaczała atmosfera. Zdjęcia zaintrygowały naukowców i chciano dowiedzieć się czegoś więcej. Odpowiedź można było uzyskać dopiero 20 lat później.
Wystrzelona rakieta dotarła na Saturna dopiero po 7 Alach, skupiając swą uwagę na Tytanie. Dzięki wystrzelonej sondzie ujrzano świat, jaki być może na samym początku była ziemia. Ukształtowanie powierzchni na Tytanie okazało się być bardzo podobne do tego, jakie występuje na ziemi. Zatem księżyce okazały się najciekawszym miejscem w układzie słonecznym, więc pomyślano, że może warto dokładniej przyjrzeć się naszemu satelicie. W 1994 roku wystrzelono małego, sztucznego satelitę. Satelita przez 2 miesiące bombardował księżyc falami radiowymi i w ten sposób dokonano odkrycia, o którym nikomu się nie śniło: znaleziono niewielkie skrawki lodu. Obecność wody na księżycu wszystko zmienia. W związku z tymi odkryciami ponownie zakochaliśmy się w księżycu i zaczęto planować kolejne misje księżycowe i to z wielkim rozmachem.