Pierścienie Urana

Obserwacje oraz sonda potwierdziły istnienie pierścieni.dodatkowo, obserwacje, dokonane w 2005 roku za pomocą kosmicznego teleskopu Habbla potwierdziły istnienie drugiego zbioru pierścieni, krążących w prawie dwukrotnie większej odległości od planety, niż pierścienie, znane wcześniej. Religia i wiara Były one zupełnie odmienne, niż gęste, lodowe pierścienie Saturna. pierścienie Urana SA bardzo słabo widoczne i bardzo cienkie, składają się z ciemnego, skalnego pyłu. Niektóre z pyłowych pierścieni Urana zostały uformowane prawdopodobnie w wyniku zderzenia meteoru lub komety z jednym z 27 księżyców planety. Wewnętrzne pierścienie mogą być wynikiem kolizji pomiędzy samymi księżycami, szczególnie, że 13 z nich krąży po orbitach planety, tworząc wewnętrzny rój. księżyce te są bardzo male i bardzo bliskie planety i krążą po bardzo szybkich orbitach z okresami rzędu jednego dnia. inne księżyce przelatują wokół Urana w zaledwie 12 godzin. dla porównania: nasz księżyc okrąża planetę 4 razy mniejszą i zajmuje mu to 28 dni.

Kolizja księżyców

Kolizja księżyców, pędzących wokół Urana jest jedynie kwestią czasu.W przeciągu ostatniego dziesięciolecia zaobserwowano znaczące zmiany w niesfornych orbitach księżyców Urana. Naukowcy uważają, że w pewnym momencie dwie z nich mogą się ze sobą przeciąć. Możemy być pewni, że w ciągu najbliższego miliona lub kilku milionów lat któreś z tych księżyców zderzą się ze sobą. Religia i wiara Naukowcy spodziewają się, że te księżyce, podróżujące w odległości kilkuset kilometrów od siebie, mogą w wyniku wzajemnego grawitacyjnego oddziaływania zderzyć się i ulec rozbiciu. Byłby to zły dzień dla obu księżyców, jednak z drugiej strony byłby to początek kolejnego systemu pierścieni tej planety. Szczątki, które pozostałyby po zderzeniu mogłyby utworzyć kolejny pierścień. Uran zamieszkuje zewnętrzne części układu słonecznego wraz ze swoją bliźniaczą planetą, Neptunem., błyszczącym szafirem, oddalony 5 mld km od Słońca. Po zdegradowaniu Plutona, Neptun stal się naszą najbardziej zewnętrzną planetą. Otrzymał on swoje imię na cześć boga mórz i oceanów. To wielkie i niezwykle tajemnicze imię, budzące strach i szacunek jednocześnie.

Neptun

Neptun leży 4,25 mld km od Ziemi.Średnica Neptuna jesz czterokrotnie większa od średnicy Ziemi. Jeden rok na Neptunie, to 165 lat ziemskich, a dzień trwa ponad 16 godzin. Siła grawitacji Neptuna jest większa, niż na Ziemi. Religia i wiara Jak każda planeta zewnętrzna Neptun rotuje znacznie szybciej, niż Ziemia i ten prędki ruch obrotowy powoduje tworzenie się gwałtownych wiatrów. Faktem jest, że największe wiatry spośród zarejestrowanych na planetach naszego układu słonecznego, występują właśnie na Neptunie. Wiatry wieją tu czasem z prędkością 1500 km/h, a zwykle mają prędkość około 1200 km/h, szalejąc w wyższych warstwach atmosfery, a my nie mamy nawet pewności, dlaczego tak się dzieje. Tym, co intryguje naukowców jest pytanie:, dlaczego wiatry wieją na Neptunie jeszcze silniej, niż na innych planetach, dwu, trzykrotnie szybciej, niż choćby wiatry krążące na Jowiszu. Chociaż wiatry nadal stanowią zagadkę, naukowcy starają się wyjaśnić tę zagadkę. Kluczowym czynnikiem w tworzeniu się wiatrów jest źródło energii, ogrzewającej powietrze.