Ziemia i księżyc

Średnica Ziemi wynosi 12 756 kilometrów. Okres obrotu osi, czyli doba, trwa w przybliżeniu 24 godziny. Okres obiegu wokół Słońca, czyli rok trwa 365 dni 5 godzin 48 minut i 46 sekund. Zewnętrza warstwa Ziemi mierzy od 4 kilometrów pod oceanami do 90 kilometrów pod wysokimi górami. Religia i wiara Dalej leży płaszcz o grubości około 2900 kilometrów. Temperatura w płaszczu wynosi od 700 do 3800 stopni Celsjusza. Poniżej płaszcza jest dwuwarstwowe jądro. Warstwa zewnętrzna jest płynna i ma temperaturę około 4600 stopni Celsjusza. Księżyc jest najbliższym ziemi ciałem kosmicznym. Jego średnica wynosi 3478 kilometrów, co stanowi 0,2752 średnicy Ziemi. Księżyc pozbawiony jest atmosfery, dlatego są duże różnice temperatury między częścią oświetloną a nieoświetloną. Powierzchnia pokryta jest bardzo cienką warstwą pyłu a brak wiatru sprawia, że pozostawione przez astronautów ślady pozostają na wiele tysięcy lat. Siła ciążenia na powierzchni Księżyca jest sześć razy mniejsza niż na Ziemi.

Mars

Mars odległy jest od Słońca 227,6 milionów kilometrów. Jego średnica wynosi 6794 kilometry. Okres obrotu wokół własnej osi trwa 24 godziny 37 minut i 22 sekundy, zaś obieg wokół Słońca 686,68 dni. Oś obrotu Marsa jest tylko o 1,4 bardziej nachylona do płaszczyzny orbity Ziemi, co sprawia, że pory roku są podobne do jak na naszej planecie. Religia i wiara Są jedynie dwa razy dłuższe. Temperatury są znacznie niższe niż na Ziemi. Wahają się od minus 150 stopni Celsjusza na obszarach biegunowych nocą do plus 30 stopni w dzień w okolicach równika. Na powierzchni Marsa znajdują się liczne formy świadczące, że kiedyś występowała w dużej ilości ciekła woda. Są też wulkany, z których największym jest Olympys Mons, mierzy on 25 000 metrów. Z powodu czerwonej barwy ziemi na powierzchni Marsa, wywołanej związkiem żelaza, nazwano go Czerwoną Planetą. Wokół Marsa krążą dwa małe księżyce: Fobos i Dejmos.

Saturn i uran

Saturn to wyjątkowa planeta. Otoczony jest tysiącami pierścieni złożonych z niezliczonych odłamków skalnych i lodowych, z których największe mają kilkadziesiąt metrów. Sama planeta zbudowana jest głównie z wodoru oraz helu i metanu. Dlatego średnia gęstość Saturna wynosi tylko 0,705 gramy na centymetr sześcienny, czyli jest mniejsza od gęstości wody. Religia i wiara Pod gęstą atmosferą zalega ocean ciekłego wodoru, a głębiej stały wodór metaliczny. Saturn oddalony jest od Słońca o 1427 milionów kilometrów. Średnica planety wynosi 120 tysięcy kilometrów. Panujące na Saturnie temperatury wahają się między minus 140 stopni Celsjusza a minus 180 stopni Celsjusza. Uran jest oddalony od Słońca o 2869 milionów kilometrów. Planetę otacza jedenaście pierścieni, utworzonych z małych brył materii. Budowa wewnętrzna Urana podobna jest do budowy Jowisza i Saturna. Średnia gęstość planety wynosi 1,71 gramów na centymetr sześcienny. Temperaturę w jego wnętrzu ocenia się na 11 000 stopni Celsjusza.