Ideały

Zawsze w życiu musimy się na czymś lub kimś wzorować, bo sami do końca nie wiemy co jest dobre a co złe. Cały czas szukamy ideałów i bohaterów godnych naśladowania. Widzimy siebie i innych jako ludzi nie idealnych i nie godnych zaufania. Analizując swoje zachowanie na spokojnie stwierdzamy, że mogliśmy zachować się inaczej, powiedzieć coś innego. Pytani o nasz autorytet czy wzór do naśladowania odpowiadamy, że no chyba że jest kilka osób, na których się wzorujemy. Wskazane osoby to zazwyczaj ktoś kogo nie znamy osobiści, kto daleko mieszka albo już nie żyje. Mówimy, że to święty człowiek, miał jaką moc czy siłę w sobie, że miał w sobie to coś co nas przyciągało. Z drugiej strony musimy się z kimś porównywać i przejmować czyjeś zachowanie, w przeciwnym przypadku stracimy poczucie moralności. Prawda jest taka, że wcale nie potrzebujemy super bohaterów ze świata, którzy też popełniają błędy. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że każdy z nas może być takim ideałem czy wzorem dla kogoś innego, a nasza sąsiadka dla nas. Ideał to nie ten, który wcale nie popełnia błędów, ale ten który umie się do nich przyznać i poprawić je.

Jak stać się człowiekiem idealnym?
Jak wiadomo bycie ideałem nie jest łatwe, może dlatego, że ideałów nie ma. Ale może warto próbować nim być? Nie ma ludzi idealnych, bo każdy z nas tak naprawdę ma coś złego w sobie. Wszyscy mamy coś do ukrycie, czego nie chcemy wyjawić nikomu. Mamy słabszą lub silniejszą psychikę, różne osobowości i charakter. Podziwiamy tych, którzy mają twarde poglądy i nie dają się w żaden sposób zagadać, nabrać. Widzimy, że są idealni i sami też chcemy być tacy idealni. Stale zadajemy sobie pytanie jak dążyć do ideału, co zrobić, żeby inni mówili o nas i do nas z szacunkiem i widzieli w nas wzór. Poszukujemy wzoru do naśladowania i sami chcemy być takim wzorem. Prawda jest taka, że ideałów nie ma, ale jeśli chcemy poczuć się trochę lepiej, czuć się dobrymi ludźmi powinniśmy pozostać sobą. Zaakceptować swoją osobę z jej mocnymi i słabymi stronami. Gdy popełni się błąd trzeba się do niego przyznać i starać się go naprawić i poprawić na przyszłość, mieć kulturę osobistą, otwartość na ludzi, spokój i realne podejście do życia. Z takimi cechami możemy dążyć do doskonałości i stawać się ideałem dla siebie samych.

My też możemy być ideałami
Nie ma co narzekać i dążyć do nieistniejącego ideału. Każdy z nas może być w codziennym życiu ideałem dla kogoś innego. Wieloletnie próby dochodzenia do ideałów i doświadczenia potwierdzają, że każdy z nas jest najbardziej lubiany i ceniony przez innych będąc takimi jacy jesteśmy naprawdę. Udawanie kogoś kim nie jesteśmy na nic się nie przydaje, a powoduje tylko, że jesteśmy sztuczni a inni to od razu w nas widzą. Mimo naszych czasem licznych wad dobrze jest we wszystkich sytuacjach pozostać sobą. Gdy inni zobaczą ,że staramy się ze wszystkich sił i że mamy z czymś problemy, wtedy docenią nas wysiłek, bo sami też mają różne wady i braki być może inne niż nasze.